reżyseria: Jakub Krofta dramaturgia: Maria Wojtyszko scenografia, kostiumy: Matylda Kotlińska muzyka: Grzegorz Mazoń reżyseria światła: Damian Pawella projekcje wideo: Jakub Lech ruch sceniczny:Leszek Bzdyl Piekło – Niebo to wzruszająca komedia familijna z elementami baśni. W znanych nam, ziemskich realiach możemy podpatrywać niedostrzegalnych na co dzień mieszkańców Piekła i Nieba – archanioły, diabły, Świętego Piotra, Matkę Boską, a nawet samego Boga! Dialogi skrzą się humorem, akcja zaskakuje nie tylko widownię, ale i postaci dramatu.
reżyseria: Jan Englert scenografia, kostiumy: Martyna Kander muzyka: Paweł Paprocki reżyseria światła: Karolina Gębska
Jan Englert wystawia klasyczną sztukę Molière’a. Czym jest mizantropia Alcesta: bezkompromisowym przywiązaniem do prawdy czy skazanym na porażkę buntem przeciwko społecznym konwencjom? I czy miłość może mizantropię uleczyć?
Piknik pod Wiszącą Skałą. Nowa adaptacja sceniczna powieści Joan Lindsay
reżyseria: Lena Frankiewicz adaptacja sceniczna, dramaturgia: Małgorzata Anna Maciejewska scenografia, kostiumy, światło:Katarzyna Borkowska Nowa adaptacja sceniczna powieści Joan Lindsay. Teatralna, autorska wersja klasyki prozy australijskiej.
W czasie pikniku w poblizu Wiszącej Skały kilka dziewcząt z pensji pani Appleyard udaje się na spacer po okolicy. Powróci tylko jedna z nich.
reżyseria: Lena Frankiewicz adaptacja sceniczna i dramaturgia: Małgorzata Anna Maciejewska scenografia i reżyseria światła: Agata Swkarczyńska
Przedstawienie o miłości i moralnej odpowiedzialności za drugiego człowieka oraz o mechanizmach rządzących ludzką pamięcią. Adaptacja znanego opowiadania Kazimierza Brandysa.
adaptacja, teksty piosenek, reżyseria: Sławomir Narloch scenografia, kostiumy: Martyna Kander muzyka: Jakub Gawlik choreografia: Anna Hop przygotowanie wokalne: Magdalena Czuba reżyseria światła: Karolina Gębska
Alicji Kraina Czarów to przedstawienie muzyczne na motywach słynnych powieści Lewisa Carrolla. W studni dzieciństwa i na cmentarzysku zegarów odkrywamy słoiki z pomarańczową marmoladą, a przede wszystkim receptę, jak ocalić świat od zapomnienia.
reżyseria i dramaturgia: Małgorzata Bogajewska scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska muzyka: Bartłomiej Woźniak choreografia: Maćko Prusak reżyseria światła: Dariusz Pawelec
Portret społeczeństwa, w którym rodzi się faszyzm. Wiedeń w kryzysie ekonomicznym i jego zagubieni mieszkańcy; okrutni i małostkowi, szukający prostych sposobów, by radzić sobie z niezrozumiałym dla nich światem.
reżyseria: Jacek Głomb adaptacja sceniczna:Robert Urbański scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda muzyka: Bartosz Straburzyński ruch sceniczny: Witold Jurewicz reżyseria światła: Jacek Głomb, Małgorzata Bulanda
Adaptacja powieści Inne rozkosze to druga po Nartach Ojca Świętego inscenizacja utworu Jerzego Pilcha na scenie Teatru Narodowego. Zwyczajna historia nadzwyczajnej miłości, która uderza w bohatera z dramatyczną i teatralną siłą.
reżyseria: Grzegorz Wiśniewski scenografia, kostiumy, światło, projekcje wideo: Mirek Kaczmarek muzyka: Aleksandra Gryka choreografia: Wioleta Fiuk
Król Brytanii postanawia podzielić swoje królestwo między córki, by uwolniły go od trosk i trudów. Decyzję poprzedza jednak pytaniem: która z was kocha mnie najbardziej?
Czy może oczekiwać szczerości? Czy szczerość może do siebie przekonać? Czy można oddać władzę, zachowując posłuszeństwo poddanych? I czy można zrozumieć własną starość?
scenariusz: Jan Englert, Tomasz Kubikowski, Wojciech Majcherek reżyseria: Jan Englert scenografia: Martyna Kander reżyseria światła: Dariusz Pawelec montaż projekcji filmowej: Milenia Fiedler
Fredro, który jako nastolatek doświadczył okropności i klęsk wojny. Fredro odganiający je żywiołową, bezpruderyjną wesołością. Fredro refleksyjny, starzejący się, stawiany na pomnikach, odsądzany od czci i wiary, stawiany przed sądem. Znacie? No to posłuchajcie.
Charlotta, światowej sławy pianistka, po latach nieobecności przyjmuje zaproszenie swojej córki Ewy i odwiedza jej skromny dom w Norwegii. Co wyniknie ze zderzenia ich dwóch odrębnych światów?
„KONRAD SWINARSKI. Rozmowa z Beatą Guczalską” – 19 maja, o godz. 19:00 zapraszamy na wieczór poświęcony Konradowi Swinarskiemu. Bilety w cenie 5 zł są już dostępne.
Repertuar maj – czerwiec
W czerwcu polska prapremiera Zaćmienia w dwóch aktach Remóna w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Wśród wielu tytułów – Maria Stuart Schillera, realizacja Grzegorza Wiśniewskiego.
Repertuar wrześniowy
Pośród wielu tytułów we wrześniu: Hamlet Shakespeare’a, Dekalog Kieślowskiego i Piesiewicza oraz Czekając na Godota Becketta. Bilety dostępne będą od 15 maja.
TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW
Bilety w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji w repertuarach majowym, czerwcowym oraz wrześniowym. Bilety na spektakle wrześniowe dostępne będą od 15 maja.
Wybór recenzji po premierze HAMLETA
„Spektakl zrealizowany jest znakomicie”, „Jan Englert żegna się z TN jednym ze swoich najlepszych spektakli”– wybór opinii krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Hamleta.
Co jest prawdą, co fałszem, co pozorem? | premiera HAMLETA
Co jest prawdą, co fałszem, co pozorem na elsynorskim dworze? Opowieść o manipulacji i wątpliwości, piętrowych kłamstwach i ludzkim zagubieniu – Hamlet Shakespeare’a w reżyserii Jana Englerta.
Ważny komunikat
Przedstawiamy komunikat w związku z otrzymanymi sygnałami o pojawieniu się fałszywych biletów na spektakl Hamlet w reżyserii Jana Englerta.
Prace remontowe – dofinansowanie MKiDN
W Teatrze Narodowym przeprowadzane będą prace remontowe. Zostały one dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
CZEKAJĄC NA GODOTA w Kaliszu
Czekając na Godota zagramy 13 i 14 maja na 65. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Festiwalu Sztuki Aktorskiej.
Wspominamy Jerzego Grzegorzewskiego
Wspominamy jednego z najoryginalniejszych inscenizatorów polskiej sceny. 9 kwietnia przypada 20. rocznica śmierci Jerzego Grzegorzewskiego. Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.
Praca w Teatrze
Poszukujemy kierowniczki/kierownika budowy dekoracji. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
Międzynarodowy Dzień Teatru – 27 marca 2025
Widzkom i widzom życzymy wspaniałych artystycznych przeżyć, a twórczyniom, twórcom i wszystkim pracowniczkom i pracownikom teatru niesłabnącej pasji i wiary w teatr!
Edukacja w Teatrze Narodowym
Edukacja w Teatrze Narodowym: lekcje teatralne, KLASA TN – projekt realizowany w partnerstwie ze szkołami podstawowymi i średnimi.
Medale Gloria Artis dla Danuty Stenki i Cezarego Kosińskiego
Z radością informujemy, że Danuta Stenka została uhonorowana Złotym, a Cezary Kosiński Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Serdecznie gratulujemy!
PIEKŁO – NIEBO – recenzje po premierze
Przedstawiamy opinie recenzentów i teatralnych blogerów o spektaklu Piekło – Niebo Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty.
„Przejść swoją historię” | premiera PIEKŁA – NIEBA
Trudne indywidualne losy, własne ścieżki, pochwała dzielności i miłości – Piekło – Niebo Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. Spektakl polecany dla dzieci powyżej 10 roku życia.
Rozmowa z Marią Wojtyszko i Jakubem Kroftą
O pracy nad spektaklem Piekło – Niebo; szaleńczym biegu przez zaświaty, miłości rodzicielskiej, genialnej dziecięcej widowni i o trudnej życiowej wędrówce mówią Maria Wojtyszko i Jakub Krofta.
Mariusz Benoit – 50 lat na scenie!
Mariusz Benoit obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że jest w naszym zespole. Jubilatowi życzymy kolejnych artystycznych wyzwań i wspaniałych ról!
Pokój wyciszenia
Pokój wyciszenia powstał z myślą o osobach, które potrzebują uspokojenia, rozładowania napięcia i przebywania w mniejszej intensywności bodźców. Znajduje się w budynku przy pl. Teatralnym 3.
Maryla Zielińska laureatką Nagrody „Nowych Książek”
Z radością informujemy, że Maryla Zielińska została laureatką Nagrody „Nowych Książek” za wydaną przez Teatr Narodowy publikację To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego. Serdecznie gratulujemy!
Recenzje po premierze INNYCH ROZKOSZY
„Jacek Głomb tym wysmakowanym spektaklem raz jeszcze dowodzi, że ma do Pilcha rękę”, „przedstawienie na wskroś uniwersalne” – piszą krytycy.
Ekscesy i ból istnienia | premiera INNYCH ROZKOSZY
Nieugaszone pożądania, ekstrawagancje, ekscesy i dopadający nas, od czasu do czasu, bólu istnienia. Mistrzowska proza Pilcha w scenicznej interpretacji Jacka Głomba.
Prowokacja z przytupem. Rozmowa z Jackiem Głombem
Jacek Głomb inscenizuje Inne rozkosze Pilcha. „Ten tekst jest niepoprawny politycznie – mówi reżyser – nie ma w nim żadnej poprawności, jest za to prowokacja z przytupem”.
Andrzej Łapicki – wspomnienie w stulecie urodzin aktora
11 listopada wspominamy Andrzeja Łapickiego, legendarnego aktora Teatru Narodowego, rektora warszawskiej Akademii Teatralnej i prezesa ZASP-u, w stulecie jego urodzin.
Jan Englert – 60 lat na scenie!
Jubilatowi życzymy kolejnych wspaniałych artystycznych wyzwań i nieustającej wiary w teatr! Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.
Rozmowa z Julią Holewińską i Wojciechem Farugą
Przed premierą Fausta: „Ten dramat boleśnie nakłuwa ludzką kondycję” – mówi reżyser, Wojciech Faruga. „Opowiadamy o przemocy i rozpadzie świata” – podkreśla Julia Holewińska, dramaturżka.
Współczesna odyseja | premiera FAUSTA
Indywidualne doświadczanie świata, podróż przez historię współczesną i archiwa naszej pamięci – Faust Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi i dramaturgii Julii Holewińskiej.
Anna Seniuk – 60 lat na scenie!
Świętujemy 60-lecie debiutu Anny Seniuk! Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo, który przygotowaliśmy z okazji jubileuszu wspaniałej artystki.
Mariusz Benoit z Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza!
Mariusz Benoit został uhonorwany Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Estragona w Czekając na Godota w reżyserii Piotra Cieplaka. Serdecznie gratulujemy!
Maryla Zielińska z Nagrodą Komitetu Nauk o Sztuce PAN
Maryla Zielińska za książkę To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego otrzymała Nagrodę Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Autorce składamy serdeczne gratulacje!
Piotr Cieplak z Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida
Piotr Cieplak za reżyserię Czekając na Godota został uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida. Serdecznie gratulujemy!
DUSZYCZKA – wspomnienie
30 stycznia 2024 minęło 20 lat od premiery Duszyczki Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu wspomnień!
SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego
Jak buduje się artystyczne relacje? Rozmowy z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Zapraszamy do słuchania!
PCHŁA SZACHRAJKA – 10 lat od premiery!
6 grudnia 2023 mija 10 lat od premiery Pchły Szachrajki Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk! Zapraszamy do obejrzenia materiału o tym wyjątkowym, łobuzerskim spektaklu.
WYKŁADY OTWARTE Teatru Narodowego online (audio)
Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.
Spektakle Teatru Narodowego online
Telewizyjne wersje spektakli dostępne online: Kosmos i Miłość na Krymie w reż. Jerzego Jarockiego, Śluby panieńskie i Udręka życia w reż. Jana Englerta, Daily Soup w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.
Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier
Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.
TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami
Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.
Cykl AKTORZY/SENIORZY
AKTORZY/SENIORZY to filmowy cykl Leny Frankiewicz, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego. Teatr Narodowy jest partnerem projektu.
Teatr Narodowy w Google Cultural Institute
Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci. Wystawa „250 lat Teatru Narodowego” w Google Cultural Institute.
Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego, akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies, kliknij tutaj.
Poniżej możesz dostosować ustawienia dotyczące plików cookies: